Промяна на име на граждани в чужбина! “Искам да променя името си. Ще заминавам да уча в чужбина, а там моето име звучи смешно. Изговаря се трудно и се свързва с Източна Европа. Това ще ми създаде трудности да се интегрирам в обществото. Ще да бъда обект на дискриминация. Затова искам да сменя както личното, така и фамилното си име – не искам фамилията ми да завършва на “ова“.“
Промяна на име на граждани в чужбина! Възможно ли е?
В условията на променени реалности, една от които е свободното придвижване на хора по света, много българи се установяват за постоянно в чужбина. Едни за да работят, други за да учат или и двете.
Тази статия засяга някои проблеми, породени от рождените имена на наши сънародници, живеещи зад граница. Инспирирана е от няколко поредни случая, при които българските имена, без да са с осмиващо или позорно звучене, създават затруднения на носителите си поради трудното произнасяне и отдалечеността им от западната именна традиция.
Промяна на име по съдебен ред – съвременна нужда!
Традиционните български имена имат различно произношение на определен чужд език, а това води до различно звучене. Различното звучене предизвиква трудно произнасяне за чужденците, а понякога и присмех.
Освен това някои имена водят и до административни трудности. Мъжки или женски български имена на някои чужди езици имат противоположен смисъл. Мъже се приемат за жени и обратно. Такъв бе и последният случай с име, за което в момента тече процедура за промяна.
Имена, чужди на европейската именна традиция.
В годините се забелязва тенденция към увеличаващ се брой на българи, поискали от районните съдилища да бъдат променени имената им на подобни основания. Основанията са предимно свързани с факта, че имената им са трудни за произнасяне и непривични спрямо европейската езикова именна традиция.
Характерни български имена често са невъзможни за произнасяне от чужденци. Собствени имена като Бранимир, Цветан, Светломир, Цветомира, Любомир и множество други се оказват непреодолима звукова бариера в много западни държави. Това води до комично произношение или нелепи интерпретации.
Случай от медиите.
Известната влогърка Антоанет Пепе разказва, че живеейки в чужбина е изпитвала огромни трудности при намиране на работа, когато е изпращала CV с рожденото си име и фамилия Антоанета Пепелджийска. Това я е принудило да потърси по-приемлив вариант на името си. Така е решила да го промени. След промяната резултатът е бил неочаквано ефективен.
Съдът – консервативен или не?
Така съвременният живот поставя нови предизвикателства пред съдебната практика относно причините за промяна на имената. Известно е, че съдът е консервативна институция, която прилага правните норми, съобразявайки се със своята съдебна практика.
Пред съдебната практика обаче се поставят нови проблеми и причини за смяна на имена. Поради това се налага съдът (и той го прави) да отговори на новата реалност и да нагоди разбиранията си според съвременната логика и необходимост.
Промяна на име – процедурата.
Процедурата е уредена в Гражданския процесуален кодекс. Законът за гражданската регистрация урежда възможностите за промяна на име. Законът за гражданската регистрация е обнародван в Държавен вестник, бр. 67 от 27.07.1999 г. Той е изменян през годините, но в основната му част, която ни интересува, се е запасил такъв от приемането си.
Тоест повече от 20 години. Въпреки това, законодателят е бил предвидлив, отчел е нуждите на бъдещето и е формулирал абстрактно причините, за промяна на име. Те са няколко. Ако името е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо. Промяна се допуска и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.
Независимо каква е причината, поради която бихте искали да промените своето собствено, бащино или фамилно име, процедурата се извършва чрез съдебно производство. Промяната на името се допуска от компетентния съд след пълно и главно доказване на необходимостта от исканата промяна на съответното име.
Опозоряващи и осмиващи имена.
От часовете по гражданско право в студентските ми години като примери за опозоряващи имена в съзнанието ми са останали “Ягодка“, “Любимка“, “Китка“ и други. В съвремието, особено сред младите хора, едва ли се срещат имена, които сами по себе си могат са се квалифицират от осмиващи и/или като опозоряващи.
Преди няколко години имах случай с момиче на име Станка. Тя била подигравана от съучениците си заради името. Създадени й били прякори, прикачени към името. Така това момиче се затворило в себе си, не искало да ходи на училище. Намразило името си. Макар името Станка да не е позорно, е загубило актуалността си. То не е желано от младите и противоречи на разбиранията на съвременния млад човек. Тоест заради подигравките Станка получила стрес, не спяла, не можела да си намери приятел – все неимуществени вреди.
Повече в Неимуществени вреди. Автор Росен Димитров, адвокат в Пловдив и София.
Неимуществените (морални) вреди представляват засягане на честта, достойнството, доброто име на лицето в обществото. Неимуществени вреди са болките и страданията, които то е изживяло. Неимуществени вреди са и всички други негативни преживявания в резултат на увреждането. Тези вреди за разлика от имуществените не подлежат на лесно възприемане от околните. Това е така защото са част от психическите преживявания на увредено лице и се доказват по-трудно.
Обществено неприемливо име.
Като че ли до известна степен обществената неприемливост на имената се покрива с тяхната позорност. Едва ли може да съществува обществено неприемливо име, което да не е позорно или осмиващо. Все пак, неприемливостта на името за обществото е отделно и самостоятелно основание за промяната му.
Имах такъв случай преди време. Една жена, която е живяла години наред в чужбина. Омъжила се е там – приела е името на съпруга си, после се е развела. Писнало й да е далеч от България и бе решила да се прибере за постоянно у нас. Проблемът на тази жена бе фамилното й име, което бе на съпруга й – то беше Курт. И тази жена не искаше да се казва така, защото никой в България няма да я приеме с такова име. Хората щели да правят неприлични асоциации с името й.
Съдът се съгласи с аргументите ни и промени фамилното й име, като върна бащината й фамилия.
Важни обстоятелства за промяна на име.
Като важни обстоятелства могат да се приемат всички споменати по-горе за неудобствата и обществената неприемливост на името в други общества. Освен това, промяната не следва да засяга на обществени интереси или да търси смяна на самоличност с цел укриване от правосъдието и избягване на наказателна отговорност.
Повече на www.advokatdimitrov.com
*Настоящата не е изчерпателна и отразява личното мнение на автора като адвокат в Пловдив и София.
**Свързани теми:
– Неимуществени вреди.
– Правна консултация онлайн?
– Правна помощ.
– Защита от адвокат и процесуално представителство.
Едно мнение за “Промяна на име на граждани в чужбина!”