Вчера отново участвах в интересен и много често срещан случай. Той се разви в едно от районните полицейски управления на гр. София. Участници бяхме три лица – обвинената госпожа, която е и моя клиентка, аз – като неин адвокат и разследващ полицай.
Клиентката ми – дама на средна възраст, почтена, съвсем обикновена жена. Работеща в завод, на невисока заплата и неосъждана до момента. Пътувала в колата си, заедно с неин приятел, когато на едно кръстовище в столицата е станало ПТП с тяхно участие. За щастие без жертви.
В другата кола също е имало две лица. Жената, която е стояла до шофьора, е получила телесна повреда – счупена ръка. Тоест, има пострадало лице. Провежда се разследване, разпитани са всички четири лица – по две във всяка от двете коли, участници в инцидента.
Разпити с адвокат.
При разпитите си хората от другата кола са се явили с адвокат. В негово присъствие са дали обяснения, според които моята клиентка е минала на червено. Естествено, тези им обяснения са отразени в протокола за разпит.
Моята клиентка, по една или друга причина първоначално е била решила да не ползва адвокат. Явила се бе сама. Дала е обяснение, че тя е минала на зелено. Така е казал и спътникът й.
Тоест, има противоречиви показания на замесените лица. Две от тях казват, че е минала на червено и е виновна. Другите две, че е минала на зелено и не е виновна. Така се получава абсолютен паритет на показания на свидетелите. Други доказателства няма – нито хора, нито камери от произшествието.
И сега е интересното.
В последствие, поради уплаха и стреса причинен както от катастрофата, макар и лека, така и от разследващия орган, жената се обърна към мен за съдействие, и заедно с нея вчера се явихме в полицията.
Разследващият полицай ни предяви събраните по делото доказателства. Установих, че това, което е записано в протокола за разпит съществено се различава от това, което е казала жената.
Нямаше нито една дума, за това, на какъв светлинен сигнал е минала. Същото е и с показанията на свидетеля, който е пътувал с нея. Той също е казал, че са минали на зелено, но и това не е записано.
Тоест, разследващият полицай не е записал съществена информация. Наплашил жената, тя се паникьосала и подписала протокола за разпит, въпреки неточностите и непълнотите.
Но вчера, когато тя беше с адвокат нещата, според нейните думи, са били коренно различни. Отношението на разследващия е било много по-добро към нея.
Поисках да даде допълнителни обяснения за пропусната важна информация. Но за разлика от преди, сега това се отрази в новия протокол за разпит. Това означава, че сега вероятността да се разкрие истината е много по-голяма.
Изходът от разследването, при тези доказателства – двама срещу двама свидетели и липса на всякакви други, все още не искам да коментирам. Но е факт, че сега моята клиентка е в много по-благоприятна позиция от тази, в която се бе поставила в началото, като е отишла в районното без адвокат и по този начин е станало възможно да бъде манипулирана.
Ето защо не ходете без адвокат по различни институции – полиция, ЧСИ, данъчно и каквото още се сетите, както и не подписвайте документи. Това е така, защото спестявайки малко пари за адвокати хората много често си навличат огромни ядове, които им струват десетки и стотици левове повече от първоначално спестеното, а понякога и много повече от пари.
*Настоящата не е изчерпателна и изразява личното мнение на автора като адвокат в Пловдив и София.
Според мен, при снемане на показания протоколът от разпита трябва да се разпечатва в два екземпляра – един за разследващия и един за разпитания. Практиката да не се разрешава на нас, гражданите, да получим копие от собствените си показания, е измамническа.